Диабетът е причина за заболяването на около 500 000 души в България. Процентът на заболелите от диабет спрямо общото население в България, както и в цял свят, се увеличава с всяка изминала година. Това число не включва хора, които са недиагностицирани и/или предразположени към диабет.
Типовете диабет са:
Ако страдате от диабет сте запознати до болка с традиционните, дори старомодни устройства за измерване на кръвната захар, който причиняват дискомфорт, в следствие на мнократното убождане. Редовното закупуване на консумативи като тест-лентички, ланцети, игли или други консумативи също ви затормозява излишно.
Най-модерният начин да измервате кръвната захар е чрез сензори за продължително измерване на кръвна захар. Един сензор измерва нивото на глюкоза до 14 дни. Това означава 14 денонощия, през които системата измерва в реално време, безкръвно и без убождане. Системите за продължително глюкозно мониториране (сензори) са вече достъпни и в България.
Сензорите се поставят (най-често) на ръката или около корема. Сензорът за кръвна захар елиминира честото убождане с глюкомер. Модерните сензори се свързват със смартфон или външен четец, чрез който наблюдавате нивата на глюкоза. Някои модели поддържат връзка със смарт-часовници, за да можете на наблюдавате нивата на глюкоза на китката си.
Системата за продължително измерване на нивата на глюкоза (от англ. език CGM - Continuous Glucose Monitoring), или накратко сензор за кръвна захар е малък мини-инвазивен сензор, който се поставя на тялото. Сензор за глюкоза може да бъде подходящ за всеки, който желае да следи нивата на глюкоза постоянно. Препоръчва се най-често за хора с диагноза диабет тип 1 и диабет тип 2.
През 1999 е одобрена първата система за продължително измерване на кръвната захар от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA). През последните години компаниите Медтрум (Medtrum), Декском (Dexcom), Медтроник (Medtronic), Абът (Abbott) и Евърсенс (Eversense) развиват активно технологията за сензорно измерване на глюкозата.
През годините и след много подобрения, сензорите постигат по-добра точност на измерване, по-висока издържливост, и по-дълъг живот, най-често до 14 дни. Съвременните сензори осъществяват безжична връзка със смартфона Ви чрез мобилно приложение. По този начин телефонът Ви алармира, когато сензора регистрира промени в нивата на глюкозата, пикове (хипергликемия) и спадове (хипогликемия).
Системата за постоянно измерване на кръвната захар (CGM) системата се състои от:
Системата за постоянно измерване на кръвната захар (CGM) е компактна, водоустойчива, и не се забелязва през дрехите. Сензорът измерва нивата на глюкоза в реално време до 14 дни. Трансмитерът предава данните към Вашия смартфон чрез мобилно приложение, което получава и съхранява данните от сензора в реално време.
Следенето на кръвна захар през телефона е лесно и удобно. Технологията е сравнително нова и търпи постоянни подобрения. Този метод на измерване на глюкоза предстои да замести напълно измерването с глюкомер.
В момента сензорите за кръвна захар улесняват ежедневието на стотици хиляда хора с диабет по света. Продължителният мониторинг със сензори помага за по-добър контрол на кръвната захар и по-ниска стойност на гликиран хемоглобин (HbA1c) при дългосрочна употреба.
Здравната каса вече поема безплатно сензорите за кръвна захар в България. От края на септември 2021 година, Националната здравноосигурителна каса обяви и потвърди решението за реимбурсиране на стойността на сензорите за пациенти с диабет тип 1. Виж критериите тук.
Вземи сензор за кръвна захар от официален представител.
Безплатна доставка и техническа поддръжка.
Трайно и ефективно решение за лечение на херния. Стандартни и частично резорбируеми мрежи за херния от Lotus Surgicals.
Запознайте се с реда на отпускането на сензори за кръвна захар и инсулинови помпи Medtrum по здравна каса.
Безплатни сензори за Диабет тип 1. Виж дали покриваш критериите и избери Medtrum.
Най-малката инсулинова пач помпа. За по-добър контрол на диабета. Вече е възможно.
Как да се справим с тях и кое е ефикасното решение в една бутилка?
Интелигентни системи за лечение при фрактури. Без ортопедични импланти и винтове.
Направленията за хоспитализация са вече електронни, а НЗИС ще има информация за свободните легла в болниците в реално време.
Столичната регионална здравна инспекция въведе временни противоепидемични мерки в град София
Потвърдени са над 14,500 случаи на маймунска шарка в света.
Има ли повод за притеснение относно хепатита при деца?
Инфузионната система: Жизненоважно изделие в медицината.
Кога и защо е необходимо да започнете лечение с хемодиализа?
Защо е необходимо да смените маската си с FFP2 маска с по-добра защита.
Защо не съвпадат стойностите между двете системи?
Процедурата за закупуване на тестове за началото на 2022 е отменена.
Японска компания разкри прототип на обещаващия си продукт.
Какво знаем за новия вариант на коронавируса Омикрон и тестването.
Спейсъри от костен цимент с антибиотик за по-ефективно лечение.
Дългоочакваното реимбурсиране на сензорите за кръвна захар ще започне до края на Септември 2021.
Какви промени ще настъпят след като новият регламент MDR замести старият MDD?
Какво означава EN 455 стандартът за качество при еднократните ръкавици?
Гръбначна стабилизация чрез минимално инвазивни процедури.