Сензорите за продължително измервaне на кръвна захар са изключително удобно средство за следене на кръвната захар за продължителни периоди. Сензорите са малки минимално-инвазивни електрохимични измерватели на глюкозата в интерстициалната течност.
Тяхната задача е да измерват кръвната захар постоянно и без многократно убождане на пръстите. Данните от измерването получавате на своят смартфон през мобилно приложение на всеки 2 или 5 минути, в зависимост от модела сензор, който използвате.
Сензорите за кръвна захар обаче изискват грижа и внимание. На първо място е от съществено значение как и къде ще поставите сензор за кръвна захар. Повечето сензори за кръвна захар се поставят на ръката, между лакътя и рамото, или в коремната област, отляво или отдясно на линията на пъпа. Задължително е сензорите да се поставят на място с възможно най-много подкожни мазнини.
Веднъж поставен, сензорът се нуждае от внимателна употреба. По-долу ще откриете ценни съвети при използване на сензори за кръвна захар.
За точно измерване и дълъг живот на сензора.
Ако успешно сте изпълнили тези стъпки и вече използвате сензор, може би си задавате въпроса "Защо има отклонения в измерването между сензор и глюкомер?"
и защо има разминаване в стойностите между сензор и глюкомер?
Обикновено кръвната захар започва да се повишава около 15 минути след хранене и достига своя пик след около един час. Важно е да отбележим, че това 15 минути са приблизителна стойност, тъй като постпрандиалната глюкоза (след хранене) зависи от няколко фактора, например вида на консумираната храна.
Отклоненията се дължат на разликите в системите:
Например, ако измерите кръвната захар с глюкомер преди хранене и 15 минути след като приключите с храненето, видимо ще наблюдавате покачване между първата и втората измерена стойност. При измерване със сензор обаче има и допълнително технологично "забавяне" от още 15 минути, докато "стигне" глюкозата до сензора.
След прием на храна, очаквайте повишение в глюкозните стойности от сензора след около 30 минути. Същата закономерност важи и при понижаване на кръвната захар. Ако правите сравнение между сензор и глюкомер, не трябва да очаквате при покачваща се или понижаваща се кръвна захар да получите една и съща стойност в същия момент.
Глюкозата е основният енергиен източник на нашето тяло, който получаваме от храната, която приемаме. Човешкото тяло преобразува въглехидратите в глюкоза. Глюкозата се абсорбира от храносмилателния тракт в кръвния поток. След това глюкозата се движи от кръвния поток към течността, която заобикаля всички клетки в тялото - интерстициалната течност. Когато глюкозата попадне в интерстициалната течност, тя се придвижва към клетките, където може да се използва за енергия.
Когато направите измерване с глюкомер от пръст, вие измервате нивото на глюкозата в кръвта си. Този тип измерване е кръвна глюкоза (BG). Когато използвате сензор, той измерва нивото на глюкозата в интерстициалната течност (течността, заобикаляща клетките ни). Този тип измерване се нарича сензорна глюкоза (SG).
Разликите между сензор и глюкомер се получават най-често, защото информацията за нивата на глюкозата Ви все още не е стигнала от кръвния поток (BG) до интерстициалната течност (SG).
Информацията предоставена от сензор за глюкоза е предназначена да допълни, а не да замести информацията за кръвната захар получена с помощта на стандартен глюкомер. Преди да предприемете действия или лечение, проверявайте стойностите с глюкомер.
Стандартният глюкомер и сензорът измерват нивата на глюкоза в две различни области, тъй като глюкозата винаги се движи между тези две зони. Показанията на кръвната захар и показанията на глюкозата на сензора от вашия сензор рядко ще бъдат абсолютно еднакви. Продължете да четете за правилно калибриране и най-точни измервания.
Важен елемент за добра точност на сензори за кръвна захар.
Тази част се отнася за сензори, които изискват калибриране (сверяване с глюкомер). Калибрирането е стъпката, в която най-често се допускат грешки. При неправилно калибриране е възможно да се стигне до големи отклонения и незадоволеност от употребата на сензори.
Калибрирането на сензор е препоръчителна функция с една единствена цел - безопасност. При системите без калибриране рискувате да забравите да сверявате кръвната захар с глюкомер, което може да бъде опасно за Вашето здраве.
Въпреки разликите, които можете да наблюдавате между глюкомер и сензор, сензорите за кръвна захар са несъмнено полезно средство за следене на кръвната захар. Сензорите представят една по-обширна картина как се движат нивата Ви на кръвна захар без да се убождате на всеки 2 минути. Те са чудесен индикатор за тенденцията на кръвната Ви захар и чрез сензорите можете по-добре да контролирате нивата й. Особено удобство са и алармите, които можете да настройте по Ваш избор (Glucose Alerts), както и алармите за рязко покачване/понижаване на глюкозата (Rapid Rise/Fall).
Сензорите за кръвна захар трябва да се използват с повишено внимание.
*Не препоръчваме да поставяте сензор за кръвна захар на страната, на която спите. По време на сън можете несъзнателно да притиснете сензора или да възпрепятствате сигнала без Ваше знание. Например, ако спите по-често на дясната страна, препоръчваме да поставите сензор на лявата ръка.
С нашият екип тествахме сензорите за кръвна захар Medtrum TouchCare A7+ (в някои държави Slim), за да гарантираме максимално добри резултати и задоволеност от продукта. Сензорите Medtrum измерват глюкозата на всеки 2 минути, до 14 дни през удобно мобилно приложение. Ще продължим да Ви информираме за най-ефективните и ефикасни методи за употреба на сензори за кръвна захар.
Преди да предприемете лечение, потвърждавайте глюкозните стойности от сензор с глюкомер. Medtrum TouchCare e сертифициран продукт за Европейският съюз и се реимбурсира в десетки държави. Сензорите Medtrum TouchCare са одобрени и от НЗОК за реимбурсиране в България. Консултирайте се с Вашия ендокринолог.
Безплатни сензори за диабетици? Виж дали покриваш критериите.
Прочети ощеИма ли повод за притеснение относно хепатита при деца?
Прочети ощеИнфузионната система: Жизненоважно изделие в медицината.
Прочети ощеКога и защо е необходимо да започнете лечение с хемодиализа?
Прочети ощеЗащо е необходимо да смените маската си с FFP2 маска с по-добра защита.
Прочети ощеЗапознайте се с реда на отпускането на сензори за кръвна захар по здравна каса.
Прочети ощеПроцедурата за закупуване на тестове за началото на 2022 е отменена.
Прочети ощеЯпонска компания разкри прототип на обещаващия си продукт.
Прочети ощеКакво знаем за новия вариант на коронавируса Омикрон и тестването.
Прочети ощеСпейсъри от костен цимент с антибиотик за по-ефективно лечение.
Прочети ощеКъде са най-ниските цени на латексови ръкавици?
Прочети ощеДългоочакваното реимбурсиране на сензорите за кръвна захар ще започне до края на Септември 2021.
Прочети ощеКакви промени ще настъпят след като новият регламент MDR замести старият MDD?
Прочети ощеРеволюция в диабета: Продължително измерване на кръвната захар в реално време.
Прочети ощеИмплантируема и компактна инсулинова помпа, която контролираш от мобилно приложение? Вече е възможно.
Прочети ощеКакво означава EN 455 стандартът за качество при еднократните ръкавици?
Прочети ощеГръбначна стабилизация чрез минимално инвазивни процедури.
Прочети още